Magnetické metody zkoušení materiálu slouží pro zjišťování plošných vad (trhliny, studené spoje, zaválcované šupiny na pleších…) umístěných na povrchu nebo těsně pod povrchem zkoušeného materiálu s využitím magnetických vlastností materiálů.
Rozlišujeme 2 druhy magnetické zkoušky:
- magnetická zkouška prášková (magnetizační prostředky MR Chemie)
- magnetická zkouška fluorescenční (MR Chemie 76F, Fluoflux-Tiede)
K vytvoření magnetického pole v místě vady je nutno zkoušený předmět zmagnetovat a to kolmo na směr zjišťovaných necelistvostí. K tomu slouží 2 základní způsoby magnetizace:
- pólová magnetizace– na koncích nebo na části zkoušeného předmětu se vytvářejí magnetické póly buď trvale nebo na určitou dobu, vytvořené magnetické pole je většinou rozloženo ve směru podélné osy předmětu – tímto způsobem se zjišťují příčné necelistvosti – pro vytvoření takového magnetického pole používáme především přenosná magnetická jha (Helling UM 8, Německo) nebo magnetické cívky.
- cirkulární magnetizace– zde se využívá magnetických účinků elektrického proudu – magnetické pole vytváří uzavřené dráhy, jejichž roviny jsou kolmé ke směru el. proudu – zjišťujeme podélné necelistvosti. Cirkulární magnetování rozlišujeme:
- magnetizace průchodem el. proudu,
- magnetizace pomocným vodičem,
- magnetizace indukcí proudu v předmětu.
Kontrolu metodou magnetickou provádíme rovněž na montážních pracovištích nebo přímo ve výrobních závodech zákazníků.Nedestruktivní kontrolu metou magnetickou provádíme na materiálu a svarech, na výrobcích, odlitcích a výkovcích v souladu s platnými normami EN, ISO, DIN, ASME dle požadavku zákazníka nebo dle postupů zkoušení předložených zákazníkem.